Bagaż

Na pokład samolotu lub autokaru najczęściej mogą Państwo zabrać 1 torbę bagażu podstawowego o wadze do 20 kg oraz 1 torbę od 5 do 10 kg bagażu podręcznego. W zależności od przewoźnika ilości dopuszczalnego bagażu mogą być mniejsze, a informacje o tym powinni Państwo znaleźć w dokumentach/potwierdzeniu podróży.

Za nadbagaż należy zapłacić obowiązującą opłatę ,a przewoźnik może go zabrać tylko w przypadku wolnego miejsca. Prosimy zwrócić uwagę ,że w wypadku tanich linii lotniczych, opłaty za nadbagaż mogą być często wyższe od ceny biletu.

Ze względów bezpieczeństwa w bagażu podręcznym zabieranym do samolotu nie wolno przewozić pilniczków , nożyczek i innych ostrych przedmiotów /dokładne informacje poniżej/

W przypadku wyjazdów autokarem prosimy aby rzeczy osobiste, lekarstwa , przybory higieniczne przewozili Państwo w bagażu podręcznym. Umożliwi to łatwe korzystanie z niezbędnych rzeczy podczas przerw.

W przypadku zaginięcia lub uszkodzenia bagażu poszkodowany powinien zgłosić niezwłocznie ten fakt obsłudze środka transportu, obsłudze hotelu lub pilotowi/rezydentowi.

Jeśli bagaż zaginął przy przelocie samolotem należy to zgłosić do biura zaginionego bagażu na lotnisku przylotu.

Sugerujemy aby przedmioty wartościowe, dokumenty, gotówkę przechowywać w sejfach, które można wynająć za opłatą w większości hoteli.

Poniżej podajemy szczegółowe informacje dotyczące przewożenia bagażu przy przelotach samolotem:

BAGAŻ – przewożenie substancji płynnych

Poniżej podajemy nowe przepisy na lotniskach Unii Europejskiej dotyczące przewożenia substancji płynnych w bagażu podręcznym/przewożonym na pokładzie samolotu/

Sugerujemy przewożenie wszystkich substancji płynnych w bagażu rejestrowanym (przewożonym w luku bagażowym). Nie obowiązują wtedy poniższe ograniczenia.

Płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml – muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra. Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka. Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Definicja substancji płynnych obejmuje:

wodę i inne napoje, zupy, syropy, perfumy, żele (np. do włosów, kąpieli), pasty (w tym pasty do zębów), kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs), kremy, odżywki i oliwki, spraye, substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty), inne substancje o podobnej konsystencji.
Ograniczenia dotyczące ilości przewozu płynów w bagażu podręcznym nie dotyczą substancji płynnych (np. perfum, alkoholi) zakupionych w sklepach położonych na lotnisku za punktem kontroli bezpieczeństwa. Zakupiony towar zostanie zapakowany i zabezpieczony w plastikowej torbie przez personel sklepu.

Bagaż podręczny – leki

Osoby, które ze względów zdrowotnych muszą zabrać ze sobą na pokład samolotu płynne lekarstwa muszą mieć przy odprawie ważne zaświadczenie lekarskie w języku angielskim.

Bagaż – ograniczenia związane z bezpieczeństwem:


Ze względów bezpieczeństwa nie można przewozić następujących artykułów:.

W bagażu podręcznym – przewożonym na pokładzie samolotu:
broń lub części do broni; materiały wybuchowe, np. amunicja, petardy, sztuczne ognie, kapiszony; ostre przedmioty metalowe, np. scyzoryki, sztylety, szable; materiały łatwopalne stałe i ciekłe, np. spirytus, gaz do zapalniczek; rozpuszczalniki, farby, zapałki; gazy sprężone, np. aerozole z pełną zawartością; materiały radioaktywne, substancje trujące lub powodujące korozję; inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.

W bagażu rejestrowanym /przewożonym w luku bagażowym/:
materiały wybuchowe, np. petardy, sztuczne ognie; materiały łatwopalne stałe i ciekłe; materiały radioaktywne, substancje trujące lub powodujące korozję; gazy sprężone, np. aerozole z pełną zawartością; inne przedmioty niebezpieczne, np. charakteryzujące się silnym polem magnetycznym.