AFRYKA

AFRYKA

Zanzibar, pełne uroku miejsce, mimo że jest znane przede wszystkim ze swoich piaszczystych plaż, turkusowych wód oceanu i egzotycznej przyrody nie rozczaruje również pod kątem atrakcji. Dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej na magicznej wyspie, jaką jest Zanzibar wycieczki będą świetną okazją do odkrycia zarówno bogatej kultury jak i pięknej przyrody. Miejscem, którego nie sposób ominąć, planując zwiedzanie jest Stone Town. Zanzibar oferuje również różnorodne atrakcje, zaczynając od plantacji przypraw, po rezerwat Jozani Forest czy wyspę niewolników.

Zanzibar atrakcje – co warto zwiedzić?

Zanzibar to pełen atrakcji kraj – jest mozaiką czterech kultur: arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, czego najbardziej można doświadczyć w najstarszej dzielnicy wyspy, Stone Town, wpisanej na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. W zabytkowej części miasta czas stanął w miejscu. Kręte uliczki, tętniący życiem rynek, fort arabski pochodzący z XVII wieku, Dom Cudów, ruiny pałacu Bargasha – wszystkie te miejsca pozwolą przenieść się w fascynującą przeszłość aromatycznej Wyspy Zmysłów. Kolorowe bazary przyciągają wyjątkowymi pamiątkami, lokalnym rękodziełem i mieszanką egzotycznych przypraw.

Wyspa już od setek lat słynie z uprawy wielu różnorodnych przypraw i tropikalnych owoców, bez których historia Zanzibaru byłaby niepełna. Kulinarna podróż wiedzie przez plantacje przypraw, przepełnionych aromatem goździków, cynamonu, kardamonu czy wielu innych egzotycznych zapachów. Różnorodność przypraw oraz ich niezwykły aromat przenikają całą wyspę.

Zanzibar – ciekawe miejsca do odkrycia

W przypadku odkrywania natury, jaką oferuje Zanzibar wycieczka do rezerwatu Jozoni Forest jest jedną z obowiązkowych atrakcji. To jeden z ostatnich naturalnych lasów deszczowych w tej części Afryki. Można w nim podziwiać bogactwo gatunków ptaków, motyli czy tropikalnych drzew. Główną atrakcją rezerwatu są pełne charakteru i fotogeniczne małpki Red Colobus, które występują wyłącznie na Zanzibarze.

Prison Island, która leży tuż przy Stone Town, jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę na Zanzibarze. Nazwa wyspy pochodzi od zbudowanego tam więzienia, które w rzeczywistości nigdy nie pełniło swojej funkcji, a w końcu zostało przekształcone na szpital. Wyspa wyróżnia się białą plażą i piękną rafą koralową idealną do snorkellingu. Jest domem dla gigantycznych żółwi, które zostały sprowadzone pod koniec XIX wieku z Seszeli, a obecnie stanowią największą atrakcją tego miejsca.

AFRYKA

Naturalne bogactwo
Wyspa Mauritius, położona ok. 2000 km od wschodniego wybrzeża Afryki, jest prawdziwą perłą historii naturalnej. Południowe i zachodnie wybrzeża to przede wszystkim piaszczyste plaże idealne do odpoczynku, wschodnie to rafa koralowa, którą można podziwiać nurkując, północne zaś – raj dla miłośników sportów wodnych, takich jak wind- czy kitesurfing. Środkowa część wyspy skrywa ponad 800-metrowe góry i lasy deszczowe, będące domem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt i roślin.

Mozaika kulturowa
W swojej 600-letniej historii Mauritius zawsze był tyglem kulturowym. Bliskość Madagaskaru odcisnęła swoje piętno na kreolskiej kuchni, czyniąc z leżącego na północy Grand Baie kulinarną stolicę wyspy. Lata spędzone pod panowaniem Francuzów zaowocowały zaś rozwojem architektury – wtedy wybudowano zamki, z których najbardziej znany to Chateaux de Labourdonnais, leżący w północnej części Mauritiusa. Wielokulturowość wyspy potwierdza dodatkowo wielojęzyczność społeczeństwa. Choć językiem urzędowym jest angielski, to niemal wszędzie można usłyszeć francuski, chiński, hinduski i kreolski.

Książęca nazwa
Mauritius (odkryte na początku XVI wieku) swoją nazwę zawdzięcza Holendrom, którzy nazwali tak wyspę na cześć księcia Maurice. W 1715 roku Francuzi zajęli cały teren, określając go francuską „Isle de France”. Mauritius zostało odebrane przez Brytyjczyków na początku XIX wieku i wyspie przywrócono jej dawną nazwę.

AFRYKA

„Bóg stworzył Seszele z myślą o żeglarzach” – takie słowa widnieją na stronie Turystycznej Organizacji Seszeli. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym sposobem na zwiedzanie tego kraju jest żeglowanie. Wstęp do ukrytych zatoczek i bezludnych wysepek otwiera się wyłącznie dla tych, którzy zdecydują się na czarter jachtu. Ciepłe i przyjazne wody Oceanu Indyjskiego sprzyjają odbieraniu tych wysp jak raju na ziemi.

Mówi się, że na Seszelach istnieje więcej odcieni błękitu i zieleni, niż można sobie wyobrazić. Z tego powodu archipelag jest nazywany „Zaginionym Edenem”. Bez wątpienia to kraj pięknej pogody, złotych plaż i bajecznie kolorowych atoli. Każda z wysepek wchodzących w skład archipelagu Seszeli zachwyca białym jak mąka piaskiem, turkusowymi lagunami oraz zapierającymi dech w piersiach rafami koralowymi, które przybierają najróżniejsze kształty. Lasy pełne fauny i flory niczym z surrealistycznych snów zdumiewają feerią kolorów i bogactwem form, niespotykanych w żadnym innym zakątku świata.

Bajkowa sceneria sprawia, że Seszele są idealnym miejscem na czarter jachtu i żeglowanie z dziećmi lub osobami, które wybrały się na jacht po raz pierwszy.

Czarter jachtu na Seszelach najlepiej rozpocząć z największej wyspy archipelagu – Mahé. Stąd jest już tylko kilka kilometrów do Victorii, którą określa się mianem najmniejszej stolicy świata. Jej sercem jest otoczony tradycyjnymi kreolskimi domami targ, a wizytówką – miniaturowy Big Ben. Tutaj można wybrać się do ogrodu botanicznego, by na własne oczy zobaczyć olbrzymie żółwie z Aldabry.

Koniecznie trzeba pożeglować  na Praslin, La Digue i okoliczne wyspy. Pierwsza, nazywana Wyspą Palm, jest drugą co do wielkości wyspą Seszeli i jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć palmę seszelską Coco de Mer rosnącą w naturalnym środowisku. Bardzo klimatyczne La Digue uznawana jest za jedną z najczystszych i najmniej przekształconych przez człowieka wysp archipelagu.

AFRYKA

RPA jest najbardziej na południe wysuniętym państwem Afryki. W większości granice kraju to wybrzeże, którego długość wynosi aż 2800 km. Od północy państwo graniczy z Botswaną, Mozambikiem, Namibią, Suazi i Zimbabwe, a w ramach terytorium RPA jest również enklawą Lesotho.

Całkowita powierzchnia kraju wynosi 1.219 tys. km2 i jest to 24 pozycja pod względem wielkości na świecie. Stolica państwa to Pretoria. Kraj rozciąga się na bardzo starym podłożu platformy prekambryjskiej i stąd pokryty jest w większości różnej wysokości górami i pagórkami. Średnia wysokość to około 1000 m npm. Nizinny jest jedynie wschodni obszar Natal wraz z Kotliną Kalahari. Najwyższy rejon to Płaskowyż Lesotho sięgający do wysokości około 3000 m npm. Znajduje się tu też kilka pasm górskich, w tym Góry Smocze oraz najwyższe w kraju pasmo Thabana Ntlenyana. Panuje tu głównie klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Rzek jest stosunkowo dużo, ale są rozłożone nierównomiernie co warunkuje zarówno występowanie terenów suchych jak i porośniętych bujną roślinnością tropikalną.

Kultura

RPA to mieszanka wielu narodowości, języków i kultur. Najlepszym dowodem może być ilość urzędowych języków, których jest tu aż 11. Poza angielskim wszystkie pozostałe, to różne języki regionalne, jak zulu, suazi, soto czy venda. Pozostałością apartheidu jest zgromadzenie poszczególnych plemion na konkretnych obszarach, stąd też kultura i tradycje zmieniają się wraz z przemierzaniem obszaru kraju. Najliczniejszą grupę stanowią Zulusi, gdyż jest ich tu aż 24%. Jest to niezwykle waleczny lud, trudniący się obecnie rolnictwem i myślistwem, a także wypasaniem bydła. Warto zauważyć, że uprawą ziemi zajmują się tu kobiety. Mężczyźni natomiast polują i hodują zwierzęta domowe. Zwierzęta te są otaczane szczególną czcią, a ich mięso spożywane jest tylko podczas ważnych uroczystości. Podstawą pożywienia jest natomiast mleko oraz wykonywane z niego przetwory. Bydło domowe ma również swoje szczególne miejsce w zagrodzie zuluskiej. Znajduje się ono w samym centrum otoczone okrągłymi chatami. Poza Zulusami w RPA zamieszkują też inne plemiona, w tym Soto, Tswana i Kosa. Jest tu też niewielki procent potomków dawnych osadników. Dominuje religia chrześcijańska.

Turystyka

Turystów RPA przyciąga przede wszystkim egzotyczną i naturalną przyrodą. Nie przemierza się połowy świata po to, żeby szukać tutaj zabytków, ale żeby zmierzyć się z naturą podczas turystycznych wypraw do parków narodowych, wspinaczek górskich czy ekstremalnych sportów wodnych. Jako jedyne miejsce na świecie państwo to oferuje amatorom mocnych wrażeń podwodne spotkanie w metalowej klatce z białym rekinem. Jest tu też sporo prywatnych rezerwatów, gdzie można spędzić czas w całkowitej głuszy i obserwować zwierzęta, których w RPA jest nieprzeliczona ilość. Jako ciekawostkę podaje się, że liczba gatunków jest tu większa niż w Europie i Azji razem. Również ilość kwitnących roślin stanowi 1/10 wszystkich ziemskich gatunków. Dla lubiących ruch proponuje sie wycieczki konne, rowerowe i wspinaczkowe albo jazdę samochodem po bezkresnych terenach pełnych zwierzyny. Lubiących miejskie klimaty zaprasza Kapsztad i Pretoria oraz liczne wioski pełne codzienności i tradycyjnej murzyńskiej kultury.