Ameryka

AMERYKA

Kuba jest jedną z największych wysp na Morzu Karaibskim, położoną na terenie Ameryki Środkowej. Ma ponad 110 km2 i kształtem przypomina aligatora. Wyspa jest niezwykle urozmaicona krajobrazowo. Na zachodzie dominują uprawy rolne, plantacje tytoniu oraz budynki przemysłowe.

Centralna część Kuby, nieco bardziej górzysta, obfituje w niewielkie rzeki i bagna. Na południowym wschodzie przeważają lasy. To tu, na zboczach, uprawia się kawę i trzcinę cukrową. W południowej części wznosi się pasmo górskie – Sierra Maestra – z najwyższym szczytem górskim Pico Turquino (1994 m n.p.m.). Linia brzegowa ma ponad 3700 km i niemal 1,5 tys. przybrzeżnych wysepek, tworzących niewielkie archipelagi, np. Sabana-Camagüey czy Jardines del Rey. Drugi z archipelagów, nazywany Królewskimi Ogrodami, obejmuje rajską wysepkę Cayo Santa Maria, do której prowadzi 50-kilometrowa grobla. Kuba słynie z rajskich plaż. Jest ich niemal 300 i większość jest publiczna. Wyróżniają się białym, delikatnym piaskiem oraz ciepłą, krystalicznie czystą wodą. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero – ma niemal 20 kilometrów!

Na wyspie wyznaczono niemal 65 obszarów ochrony przyrody – dwa parki narodowe zostały wpisane na listę UNESCO. Są też niezwykłe, zabytkowe miasta. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinna być stolica wyspy – Hawany – tętniące życiem muzeum, a zarazem miasto pełne tajemnic. Do wyjątkowych punktów należy także Cienfuegos („perła Karaibów”) z dobrze zachowanym historycznym centrum oraz Trinidad („klejnot Kuby”), czyli jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na wyspie ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niesamowite przeżycie stanowi także spotkanie z samymi Kubańczykami – radosnymi i otwartymi mieszkańcami wyspy.

Warto zobaczyć prowincję Pinar del Río – słynny region uprawy tytoniu. Koniecznie zatrzymajcie się w jednej z fabryk i zobaczcie, jak wygląda proces tworzenia najlepszych cygar na świecie. Czeka na Was także dolina Vinales z tajemniczymi jaskiniami i przepięknymi krajobrazami. To tu znajduje się jaskinia Cueva del Indio oraz słynne malowidła Mural de la Prehistorica. Na koniec warto wybrać się do zapierających dech w piersiach wodospadów w Sierra Escambray lub Topes de Collantes. Nie zabraknie niezapomnianych wrażeń i widoków!

AMERYKA

Meksyk to kraj wielu kontrastów. Zaludnione, tętniące życiem miasta, graniczą z maleńkimi osadami i niezamieszkałymi ogromnymi przestrzeniami. Tradycja nieustannie łączy się tu z nowoczesnością. Bezkresne płaskowyże porośnięte kaktusami, głębokie kaniony, wysokie góry przykryte śniegiem, pustynie, a także lasy tropikalne tworzą niezwykle ciekawy i zaskakujący krajobraz.

Oprócz niesamowicie różnorodnej i pięknej przyrody oraz wielu zabytków, będących pozostałością kultury prekolumbijskiej, Meksyk to również kraj jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Bogactwo podwodnego życia, fauny morskiej i największej na półkuli północnej rafy koralowej stanowi nie lada gratkę dla miłośników nurkowania. Jednym z najsławniejszych kierunków turystycznych w Meksyku jest Cancun i położona na wybrzeżu Morza Karaibskiego Riviera Maya z kurortami Playa del Carmen czy Puerto Morelos.

Cancun cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Tajemnicza kultura Majów i Azteków, krystalicznie czyste morze, złociste plaże i szereg świetnych restauracji na świeżym powietrzu są tu w zasięgu ręki. To wakacyjny raj dla wielbicieli słońca, dobrej pogody i zabawy do świtu. Playa del Carmen jeszcze niedawno była małą osadą rybacką, dzisiaj to świetnie prosperująca miejscowość turystyczna wraz z wyodrębnioną ekskluzywną strefą hotelarską Playacar.

Tutejsze laguny oferują świetne warunki do nurkowania ze względu na rafę koralową, obfitującą w różne gatunki kolorowych rybek i inne okazy podwodnej fauny i flory. W miasteczku funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć połączeń z wyspą Cozumel i miastami, gdzie można podziwiać najpiękniejsze i najbardziej okazałe zabytki Majów, rozsiane po całym Jukatanie. Puerto Morelos zwane wrotami Riviery Maya, oprócz bajecznej plaży, przyciąga drugą co wielkości rafą koralową na świecie. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do nurkowania.

Warto także odwiedzić ogród botaniczny i zoologiczny, gdzie można podziwiać liczne gatunki egzotycznych roślin i zwierząt.

To miejsce, przez wielu nazywane rajem na ziemi zapewni nam chwile prawdziwego relaksu, z dala od codziennych trosk i problemów.

AMERYKA

Dominikana jest drugim co do wielkości krajem na Morzu Karaibskim, zajmującym około 2/3 powierzchni Haiti. To najstarsze państwo obu Ameryk odkryte przez Krzysztofa Kolumba już w 1492 roku.

Każdy znajdzie tutaj dla siebie idealną formę wypoczynku. Można cieszyć się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na najpiękniejszych polach golfowych lub ponurkować, podziwiając fascynujący podwodny świat.

Na Dominikanie można rozkoszować się wypoczynkiem na rajskich plażach, zagrać w golfa na światowej klasy polach golfowych lub nurkować, podziwiając fascynującą przyrodę rafy koralowej.

Na północy kraju w regionie Puerto Plata turyści mają okazję przejechać się starą kolejką do Mount Isabel del Torres oraz zobaczyć, jak produkuje się rum. Dalej na wschód znajduje się Półwysep Samana, gdzie czas płynie jakby wolniej a plaże są mniej uczęszczane. Wschodni kraniec wyspy to Punta Cana z pięknymi plażami ciągnącymi się od Bavaro do Uvero Alto. Tutaj znajdują się nie tylko komfortowe hotele, ale także mnóstwo klubów, restauracyjek i sklepików. Południe oczaruje podróżników regionem La Romana, uwielbianym przez rodowitych mieszkańców. Zachód wreszcie to terytorium, na którym rozpościerają się dziewicze parki narodowe.

Pomyśleć, że całe to bogactwo mieści się w państwie niemal siedem razy mniejszym niż Polska!