EUROPA

EUROPA

Słońce, plaże, najpiękniejsze na świecie zabytki, smaki i aromaty… Takie właśnie są Włochy!

Włochy wraz z Grecją, są uznawane za miejsce narodzin kultury zachodniej. Nic dziwnego, że w tym kraju jest największa liczba zabytków (50 obiektów) z listy dziedzictwa kulturowego UNESCO na świecie. Na każdym kroku można spotkać zabytki i dzieła sztuki.
Więcej o zabytkach z listy UNESCO.
Italia jest także znana na całym świecie z wyśmienitej kuchni, nowych trendów mody, luksusowych samochodów sportowych i motocykli, różnych kultur regionalnych i dialektów, a także wielu pięknych wybrzeży, jezior alpejskich i gór (Alpy). Nic dziwnego, że Włochy są często nazywane Bel paese (Przepiękny Kraj).

San Marino i Watykan, do których mamy dostęp będąc we Włoszech, chociaż technicznie nie są one częścią Unii Europejskiej to należą do Schengen Układu i Europejskiej Unii Monetarnej (EMU). Włoski jest także oficjalnym językiem w obu tych miastach-państwach jednocząc je z Włochami jak zarówno waluta która jest taka sama jak we Włoszech (Euro €’).

Włochy są tak bogate turystycznie, że na pewno nie wystarczy jedna podróż by je poznać. Nie chodzi tylko o zabytki, a tych jest bez liku. Chodzi jeszcze o kuchnię, wino, ludzi, poranną kawę, krajobrazy. Wszystko wydaje się takie jak trzeba. Fasady katedr mają nieskazitelne ornamenty, a place na których stoją mają idealne proporcje. We Włoszech odnajdziesz tradycję i spokój – na wioskach starsi ludzie przesiadują na placach i plotkują jak robili od wieków. Z drugiej strony, odnajdziesz też ruch i energię. W miastach młodzież zasuwa na skuterach robiąc mnóstwo hałasu. Szykownie ubrani mężczyźni i kobiety rozsiewają czar i zwracają uwagę każdego w zasięgu wzroku. Na każdym kroku widoczna jest radość życia – po prostu dolce vita.

EUROPA

Nazywany Wiecznym Miastem Rzym (wł. Roma) jest stolicą Włoch i jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie. Przepiękne, romantyczne miasto, pełne zabytków i wspaniałych budowli o historii sięgającej nawet kilku tysięcy lat wstecz. To wielkie tętniące życiem miasto, które oferuje nam niezliczoną ilość wrażeń. Zakupy słynnych włoskich projektantów mody, pyszna włoska kuchnia czy wydarzenia kulturalne światowego formatu – to wszystko i wiele więcej znajdziemy w Rzymie.

Rzym jest największym miastem Włoch oraz stolicą tego państwa, a także regionu administracyjnego Lacjum. Położony jest w środkowej części Półwyspu Apenińskiego wśród wzgórz, przepływa przez niego rzeka Tybr.
Rzym jest głównym ośrodkiem administracyjnym i politycznym Włoch, m.in. dlatego, że znajdują się tu siedziby prezydenta, ministerstw i urzędów centralnych. W obrębie Rzymu, na prawym brzegu Tybru, leży miasto-państwo Watykan, będący enklawą na terytorium państwowym Włoch.

Jest światowym centrum turystycznym z bardzo bogatymi zabytkami z wielu epok historycznych (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea i inne atrakcje. Corocznie odwiedza Rzym kilkanaście milionów turystów.
Historyczne centrum Rzymu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

EUROPA

Kalabria – kraina słońca i morza

Jakaś niespodzianka czeka na każdym kroku… i z pewnościa gdzieś na plażach, w pięknie natury, w aktywności, w długowiecznej historii miejsca każdy znajdzie to, co go poruszy i sprawi, że pobyt na wyspie bedzie niezapomniany. Charakterystyczne dla wyspy sa wulkaniczne gleby, które kształtuja krajobraz, zwłaszcza plaże niezwykłej urody.

Region jest wielkości Małopolski (15 tys m²) tylko, że nieco rozciągniętej: półwysep mierzy 240 km długości, choć w najwęższym miejscu ma zaledwie 32 km szerokości. Do wybrzeża, w najgorszym razie, jest 50 km. Poza linią wybrzeża wnętrze półwyspu jest górzyste przez co jest malowniczo i widokowo.
A w bardziej gorące dni można zamieszkać wyżej – na początku maja w niektórych zalesionych miejscach leży jeszcze śnieg, a przecież od już upalnego wybrzeża było zaledwie 50km.
Tereny górskie oddzielają dwa morza:Tyrreńskie i Jońskie o, suma sumarum, 800-kilometrowej linii wybrzeża

EUROPA

Sycylia (La Sicilia) to największa (25.708 km) wyspa Morza Śródziemnego, a jednocześnie największy z dwudziestu regionów Włoch. Jest regionem autonomicznym, posiada własny parlament regionalny. Sycylia dzieli się na 9 prowincji: Agrigento, Caltanissetta, Catania, Enna, Messina, Palermo, Ragusa, Siracusa i Trapani.

Sycylia jest wyspą wyżynną i górzystą, a niziny zajmują niewielki jej procent. Na wschodzie wyspy góruje największy czynny wulkan Europy – Etna. Do regionu Sycylii zaliczają się także archipelagi wysp – Egady, Wyspy Eolskie, Wyspy Pelagijskie (z Lampeduzą) oraz wyspy Pantelleria i Ustica.
Stolicą Sycylii jest Palermo (700 tys. mieszkańców). Drugie pod względem wielkości miasto to Catania.?

EUROPA

Malta to niewielki kraj położony na kilku wyspach w niewielkiej odległości od Sycylii. Główne z nich to Malta, Gozo i Comino. Stanowi doskonały cel wakacyjnego wyjazdu na 1-2 tygodnie. Jest to odpowiedni czas, aby spokojnie i powoli zobaczyć największe atrakcje Malty. Maltańczycy są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i pomocni.

Miłośnicy kościołów, katedr i bazylik na pewno będą mieli, co oglądać, gdyż znajduje się tu ponad 360 budowli sakralnych. Wszystkie są przepięknie zdobione złotem, malowidłami i bogatymi ornamentami. Malta to także piękne, choć rzadko piaszczyste, plaże z najbardziej rozpoznawaną Blue Lagoon na Comino.
Osoby szukające interesujących miejsc nurkowych na pewno spędzą tu więcej czasu i będą zadowoleni z okolic wyspy Gozo i jej podwodnego świata. Liczne zatopione wraki, doskonała widoczność, oraz przyjemna temperatura wody to na pewno niepodważalne plusy tej lokalizacji. Przemieszczanie się po Malcie, pomimo licznych korków, jest bardzo łatwe. Obie wyspy Malty są doskonale skomunikowane transportem publicznym.

EUROPA

Cypr – 330 słonecznych dni w roku, upalne lato, łagodna zima, turkusowa, ciepła woda, piaszczyste plaże, strome klify i starożytne ruiny – taki właśnie jest Cypr.
To wyspa bogini Afrodyty, miłości i piękna, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Cypr to państwo wyspiarskie, położone u wybrzeży Turcji, Libanu i Syrii, na Morzu Śródziemnym. Mimo bliskości z azjatyckimi krajami, Cypr należy do Unii Europejskiej. Przez kilkaset lat była to arena konfliktu pomiędzy wpływami europejskimi, chrześcijańskimi (Grecja) oraz azjatyckimi, muzułmańskimi (Turcja). Efektem jest linia graniczna oddzielająca niepodległy kraj od terytorium tureckiego. Nie przeszkadza to jednak w organizacji wakacji. Przeciwnie, trudna historia paradoksalnie wytworzyła wyjątkową kulturę, której zwiedzanie w ramach wycieczki Cypr last minute stanowi niewątpliwą przyjemność.

Jeśli chodzi o warunki na Cyprze – również jest bardzo ciekawie. Cypr to bujnie porośnięta, raczej górzysta wyspa z najwyższym szczytem sięgającym 1951 m n. p. (Olimbos). Na północy, oddzielone nizinami, wyrastają góry Kyrenia znane z plantacji oliwek. Ciekawym obszarem jest również Masaoria – praktycznie nie zarosła drzewami równina. Co najistotniejsze na wczasy – Cypr jest gorącym zakątkiem europy, z utrzymującą się wysoką temperaturą powietrza i sporą wilgotnością. Największe opady i chłody pojawiają się w styczniu i lutym (choć i tak nieporównywalne do „naszej” zimy). Przez resztę roku jest już ciepło, a nawet upalnie.